Psycholog online
Kiedy powinniśmy skorzystać z porady psychologicznej? Czasami czujemy, że dana sytuacja życiowa nas przerasta, nie radzimy sobie z emocjami, relacjami z innymi osobami, zaistniałym zdarzeniem, które jest dla nas czynnikiem stresogennym lub traumatycznym, ewentualnie przeżyciami, wspomnieniami. Powinniśmy przyjrzeć się, przeanalizować, jak wygląda nasz zwykły dzień, jak funkcjonujemy. Z psychologiem online należy skonsultować się także, gdy doświadczamy przemocy w domu, mamy trudną sytuację w pracy. Po prostu wtedy, gdy czujemy się bezsilni, brak nam motywacji do podejmowania jakichkolwiek działań, odczuwamy ciągłe zmęczenie i zniechęcenie, niepokój, a nawet obsesje lub natręctwa. Nie można określić, kiedy dokładnie konsultacja pedagoga jest wskazana, bowiem każdy z nas inaczej odczuwa, inaczej radzi sobie z problemami życia codziennego i mamy różną wrażliwość.
Część osób uważa też, że wizyta u takiego specjalisty jest czymś wstydliwym, bowiem utożsamiane jest to jeszcze z występowaniem choroby psychicznej i obawia się reakcji społeczeństwa. Jest to mylny pogląd na daną sytuację, tak jak dbamy o nasz organizm, powinniśmy zadbać również o nasze zdrowie psychiczne. Nie oczekujmy, że problemy znikną samoczynnie. Konsultacja psychologiczna nie jest więc oznaką słabości, a przejawem dojrzałości i stawieniem czoła trudnościom. Rozmowa ze specjalistą pozwoli przyjrzeć się własnym problemom z pewnym dystansem, poszukać rozwiązań.
Decydując się na skorzystanie ze wsparcia specjalisty możemy wybrać eksperta odpowiedniego dla nas w danej dziedzinie. Jest to zależne od specyfiki problemów, z jakimi się zmierzamy. Ułatwi to w dużym stopniu terapię. Możemy skorzystać z usług psychologa, psychoterapeuty, coacha, czy psychiatry. Specjaliści bardzo często ze sobą współpracują, więc wizyta u jednego, nie wyklucza konsultacji i wizyt u innych. Na przykład psycholog nie może wypisywać recept, więc jeśli potrzebujemy wspomagania farmakologicznego należy udać się do psychiatry.
Z usług psychologa możemy korzystać w formie tak zwanej stacjonarnej, czyli w przychodniach, gabinetach, lecz ostatnio bardzo często stosowane są wizyty online. Zamiast tradycyjnego spotkania w gabinecie, w czasach gdzie internet jest szybko i łatwo dostępny, psycholog może prowadzić terapię w formie online. Taka forma konsultacji jest często wybierana ze względu na oszczędność czasu – dojazdy do gabinetu, wygodę, trudności z dojazdem – ograniczoną mobilność, brak czasu, poczucie bezpieczeństwa, a także większą anonimowość. Jest bardzo pomocna także dla osób z wszelkiego rodzaju niepełnosprawnościami oraz osób odczuwających barierę w bezpośrednim osobistym kontakcie z innymi.. W obecnej sytuacji istotną przeszkodą są również ograniczenia związane z występującą pandemią koronawirusa. Można stwierdzić, że porady psychologiczne online są coraz częściej stosowane i stają się właściwie jednym ze standardów sposobów konsultacji lekarskich.
Chcemy skorzystać z porady psychologa. Od czego zacząć? Nic prostszego. Wystarczy znaleźć w przeglądarce internetowej odpowiedniego dla nas specjalistę, umówić się na wizytę telefonicznie lub e-mailowo. Specjalista łączy się z nami przy użyciu komunikatorów typu Zoom, Skype, itp. Otrzymujemy dostęp i instrukcję , w jaki sposób połączyć się ze specjalistą. Łącza są szyfrowane, więc nikt niepowołany nie ma wglądu w naszą terapię. Zachowana jest poufność danych i wszelkich informacji na nasz temat. Pierwsza konsultacja jest wstępną rozmową, zaznajomieniem się ze sposobem prowadzenia terapii oraz zagadnieniami typowo technicznymi związanymi z sposobami łączenia, płatnością za usługi, ustalamy długość i częstotliwość ewentualnych sesji, itp. Wówczas decydujemy o kolejnych spotkaniach.
Efekty terapii online są równie skuteczne co terapia tradycyjna. Psycholodzy stosują takie same standardy etyczne i profesjonalizm zawodowy, jaki wymagany jest podczas świadczenia usług psychologicznych w bezpośrednim kontakcie. Należy jednak pamiętać, że pomimo wielu zalet nie jest zalecane stosowanie terapii psychologicznej online u osób, u których występują poważne zaburzenia psychiczne, na przykład psychozy lub myśli samobójcze.